Únor 2011


Starburst

28. února 2011 v 15:31 Vyrob si
Starburst (nealko)
Martini1 banán
Martini1 kiwi
Martini10 čerstvých jahod
Martini1,5 cl jablečného džusu
Postup: ovoce rozkrájíme na menší kousky společně s jablečným džusem a drceným ledem rozmixujeme v mixéru. Poté nalijeme do vysokých sklenic.
Ozdoba: celé jahody, brčko

Brown Horny Road

28. února 2011 v 15:31 Vyrob si
Brown Horny Road (nealko)
Martini5cl ananasového džusu
Martini5 cl pomerančového džusu
Martini2,5 cl citronové šťávy
Martini0,5 cl grenadiny
Martini0,5 cl cukrového sirupu gomme
Martinišpetka mleté skořice
Martinišpetka mletého hřebíčku
Postup: všechny ingredience promícháme v šejkru a přes sítko scedíme na kostky ledu ve vysoké sklenici.
Ozdoba: plátek citronu a pomeranče, brčko

Honeymood

28. února 2011 v 15:31 Vyrob si
Honeymood
Martini2,5 cl tekutého medu
Martini1,5 cl limetkové čerstvé šťávy
Martini2,5 cl pomerančového džusu
Martini2,5 jablečného džusu
Postup: všechny ingredience promícháme v šejkru s drceným ledem a scedíme do koktejlové sklenice
Ozdoba: třešeň

Úvaha o WC

28. února 2011 v 15:29 Vtipy
ZÁCHOD
"Jdu na záchod, to nemusíš vidět, ani slyšet."
Umím si představit, že tuto větu vyřkl kdy v životě každý z vás, i milenec uprostřed aktu, ba i císař během korunovačního plesu se omluvil stručnou větou a odešel v místa, kde bývají jen velmi malá okýnka. Toto místo patří průměrně 5 minut jen vám, kdo by vás rušil, smí v pekle hnít. Na toto místo se ubíráme sami, často v doprovodu novin, knih či rohlíku se salámem. Na tomto místě neplatí stejná pravidla, jako v místech jiného ležení. Smíte tu vydávat zvuky zcela nepatřičné, ba i patřičné. Doporučují se proto dveře zvuk nepropustné. Pokud se jedná o vjem čichový, ten zde jistě není v ráji. Zvuky, jako zpěv linoucín se z pozadí jsou doprovázeny jako bubny zápachem nelibým a mnohdy znechucujícím. Někdy však bubny hrají naprázdno, v tomto nejsou tedy uši upozorněny, co může očekávat nos, o to však silnější je tento doprovod. Samotný zpěv je velmi ojedinělý. Během dne se tam nejčastěji uchylujeme na dobu kratší, tedy jen na vyprázdnění měchýře močového. Po tomto základním aktu ženy zatáhnou za konec toaletního papíru a odrulují si část, která je jim po chuti. Zmuchlají či složí ji a utřou si místa, kam se dostane jen ona sama, či důvěrník, nebo právě zmiňovaný toaleťák. Muži si jen natáhnou zpodku a odvíři zpět do ruchu všedního života. Ovšem činnost, řekněm královštější, je vyprázdňování zadní, neboli stolice. Zde je potřeba trocha síly a soustředění, než je činnost dokonána. Během tohoto se uplatní náš zpěv a bubny. Dovedeme-li však toto dokonce, obě pohlaví jsou nucena dle hygieny použít toaletní papír na řitní otvor.

Zvládli-li jste oba dva akty, mužete se opět pohroužit do všedností.Černý humor

28. února 2011 v 15:28 Citáty
  1. Holčička a chlapeček slaví vánoce. Holčička dostane spoustu dárků a chlapeček jenom basketbalový míč. Heč, já mám tolik dárků, a ty jen míč. Chlapeček někdo má míč, a někdo rakovinu.
  2. Když umřu, tak chci umřít tak, jako děda... Tiše... Ve spánku...
    A ne řvát... Jako pasažéři v jeho autobusu...
  3. Jdou dva maníci po silnici a najednou kolem nich projede chlap na motorce a nemá hlavu. Maníci jen zavrtí hlavou a jdou dál. Za chvíli kolem nich projede další motorkář bez hlavy. Zavrtí hlavou a jdou dál. Když kolem nich projede další motorkář který nemá hlavu, řekne jeden z těch maníků: Hele Karle neměl by sis dát tu kosu na druhý rameno.
  4. Tři chlapi se vsadí o to, kdo má hezčí manželku. Jdou k prvnímu a přijde jim otevřít hezká blondýnka. "Hmmmm, dobrý!" Jdou k dalšímu, kde jim otevře brunetka. "Jo, taky pěkná!" Jdou ke třetímu, ten otevře ženě bez rukou i bez nohou, celé zjizvené. "No," povídá její manžel "vím, že to není nic moc, ale už jsem na ni chytil pět žraloků!"
  5. Vrátí se postižené dítě z letního tábora a ukazuje otci diplom za první místo v taneční soutěži. Otec pohladí synka po vlasech a ptá se ho: Tak ty jsi tancoval? Nééé já jsem si šel jen pro čaj...
  6. Malá Monika povídá mamince: "Pepíček mi dnes pořád sahal na ruku, ale já pokaždé ucukla." - "To jsi udělala moc dobře. A co na to on?" - "Nic, zůstal v tom bazénu kam spadnul a utopil se!"
  7. Jednotka ruských vojáku letí do Cecenska a velitel motivuje vojáky: "Chlapi, za kazdou cecenskou hlavu dostanete láhev vodky!" Letadlo pristane, rozrazí se dvere, vojáci se rozprchnou. Za nekolik minut se vrací a kazdý táhne nekolik hlav. Velitel je celý bledý a zpocený: "Kurva hoši, to bylo jen mezipristání v Kyjeve!!!
  8. Jde dědeček s vnukem na ryby. Sedí u vody hodinu, dvě, tři, čtyři, pět, šest, sedm, osm, děvět, deset (ty kurvy neberou! - pozn. autora). Vnoučka to už nebaví a ptá se dědečka: Dědo, kdy už půjdem domů? Dědó, no dědóóó. A dědečku proč tady smrdí mrtvola? Dědóó, dědečkůůůů!!!!!!


Kauza Justin & Selena: Co dokážou šílené fanynky!

27. února 2011 v 12:50 Justin Bieber
Poslední dobou plní média zprávy o tom, jak fanynky Justina Biebera vyhrožují Seleně Gomez. Proč? Spekuluje se totiž o tom, že tihle dva spolu chodí a fanynky si svého miláčka hájí. Až překvapivě tvrdě!
Selenina ochranka je ve střehu, protože jejich klientku denně bombardují desítky emailů, SMSek a dopisů, ve kterých jí fanoušci drsně vyhrožují. I její twitter je plný vzkazů, ze kterých je Disney hvězdička v šoku.

"Jestli Justinovi zlomíš srdce, zabiju tě!"
"Jestli jsi Justinova holka, přísahám, že tě zabiju! Nesnáším tě!"
"Když jsem viděla tebe a Justina se líbat, chtěla jsem se zabít. Fakt ti moc děkuju, Seleno! Jdu se zabít"
"Jestli fakt chodíš s Justinem, tak se připrav na smrt. Nenávidím tě!"
"Gratuluji, seš mrtvá!!!"
"Drž se od Justina dál, nebo brzo zemřeš!"
"Je ti osmnáct, jemu šestnáct. Najdi si někoho svýho věku!"
Selena Gomez a Justin Bieber
Tahle pusa za všechno může. (Foto: internet)


Zároveň se ale zvedla vlna nevole na straně Seleniných fanynek, které jí hned začaly na facebook psát podporující vzkazy a na adresu holek, co jí vyhrožují, nepíšou nic pěkného. Kam až tenhle souboj povede? A je tahle mánie ještě "normální"?

Psycholožka Monika Morgensternová z Univerzity Karlovy říká, že důvodem, proč k nějaké celebritě tak silně vzhlížíme, může být únik z vlastní reality, která člověka zcela nenaplňuje: "Život idolů se jeví jako mnohem pestřejší, zábavnější a naplňující." Svého vyvoleného obdivuješ, vzhlížíš k němu a cítíš se s ním být propojená. Díky tomu, že z médií se dozvídáš o každém jeho kroku, můžeš mít pocit, že je součástí jeho života a on součástí tvého. Jenže všechny tyhle prožitky, fantazie a touhy jsou jen vymyšlené a na to nesmíš zapomínat.

"Zatímco muži uctívají svůj idol coby pomyslného vůdce tlupy, ženy sní o romantické lásce a ideálním partnerovi," vysvětluje dál psycholožka. Snít o tom, že je třeba právě Justin Biener tvůj kluk, určitě není nic nenormálního, když se to ale děje v přiměřené míře. A to, co se teď spustilo kolem Justina a Seleny, už normální není.Kim Kardashianová s Justinem Bieberem
O tom, co dokážou "beliebers" už se přesvědčila i herečka Kim Kardashian. (Foto: Daily Mail)


Beliebers, jak se ortodoxním fanynkám Justina Biebera přezdívá, tohle ale neudělaly poprvé. Takhle zatopily už televizní star Kim Kardashian. "Když se na veřejnosti objevila fotka, jak dávám Justinovi pusu, mou mailovou schránku zahltila lavina výhrůžných zpráv a dokonce se někdo pokoušel vniknout do mého domu! Hodně mě to vylekalo a na několik týdnů jsem si musela najmout ochranku," vzpomíná na nepříjemné události Kim.

A co na to Selena? "Jsem v šoku. Už asi stokrát jsem řekla, že Justin je jen můj kámoš a on tvrdí to samé. Co víc můžeme dělat! Jednoznačně je to ale velké varování pro Justinovu budoucí holku, že to nebude mít jednoduché!"

O tom, jak Justinovy fanynky uškodily Seleně, není pochyb. Možná ale netuší, že svou bláznivou zamilovaností škodí i sobě. Když jsi totiž takhle bláznivě zamilovaná do celebrity, nemáš potřebu hledat si skutečný vztah, a připravuješ se tak o krásné zážitky z randění. Že ti žádný kluk ve srovnání s tvou oblíbenou star nepřijde dost dobrý? "Vedle tvého idolu, často ještě silně zidealizovaného, se ti běžný kluk jeví fádní a nezajímavý," upozorňuje na velké riziko psycholog Petr Šmolka.Fanynky Justina Biebera
Kde končí zdravé nadšení a začíná nebezpečná závislost? (Foto: profimedia.cz)Jak velká fanynka jsi ty? Můžeš si udělat jednoduchý test. Říká se, že ideální protějšek je druhá polovina tvojí duše. Myslíš si tohle o svém hvězdném idolovi? Tak to jsi podle tabulek psychologů nezdravě posedlá. Zdravý zájem o celebrity je podle odborníků pouze ten, kdy si čteš články o celebritách a zajímáš se o ně v takové míře, abys nebyla společensky out. Větší zamilovanost může vézt k úzkostem, depresím a psychóze a ke společensky nebezpečným výlevům, které teď předvádějí "beliebers".

Je to fakt tak vážné? Možná jsou kritéria odborníků až moc tvrdá. K pubertě určitá zamilovanost do hvězdy patří a dříve nebo později z ní každá holka vyroste. Tak teď si to užívej, ale radši to tolik nehroť. ;-)

Co ti říkají tvé sny?

27. února 2011 v 12:49 Rady a tipy
"Co se mi to sakra zase stálo za kravinu," říkáš si ráno, když ještě v posteli přemýšlíš o svých snech? Je v nich větší význam, než myslíš.
Naše sny jsou prý vzkazy od našeho podvědomí, nebo chceš-li, od naší duše. Říkáš si, že takové nesmysly, co se honí po nocích hlavou tobě, určitě žádný význam mít nemůžou? Omyl. Každý symbol dostal svůj význam a dohromady i ta nejbláznivější skládačka dává dost zřetelný výklad. Často se ti do snů promítají problémy a myšlenky z tvého bdělého života, jen tak trochu zaobaleně, takže to chce trochu pátrání, co se za jakým obrazem skrývá ve skutečnosti.

Rozhodně to není žádné šarlatánství, výkladem a významem snů se zabýval už filozof Aristoteles, psycholog Carl Gustav Jung, nebo jeho kolega Sigmund Freud, který jejich význam silně spojoval s naší sexualitou a potlačovanými sexuálními touhami.

Většinou si sny nepamatuješ, ale poslední dobou ano, navíc máš pocit, že se ti jich zdá i víc za noc? A jsou naprosto bláznivé? Tvé podvědomí se ti snaží něco sdělit. A upozornit na sebe. Měla bys víc naslouchat svému tělu, své psychice, uvědomit si, jestli se něčím nepřetěžuješ nebo naopak nezanedbáváš.
Nevěsta
Vidíš ve snu samu sebe jako nevěstu? Může to znamenat jen to, že si koupíš něco pěkného na sebe.(Foto: profimedia.cz)

Sny nám také pomáhají zpracovat problémy, které řešíme přes den. Je to jako kdyby ti v noci vlezla do hlavy banda úředníků a uklízeček a udělali ti tam perfektní pořádek. Ráno se probudíš svěží a psychicky vyrovnanější.
Kde se sny berou?
Podle odborníků se motivy v našich snech vznikají ze tří základních zdrojů. Jednak z vnitřních příčin, jako je únava, bolest, smutek, ale taky nemoc. Zadruhé jsou to vnější příčiny, třeba hluk, který ti nedovolí klidně spát, zima v pokoji, ale i blízkost tvého kluka, u kterého nocuješ poprvé a nejsi zvyklá se o postel s někým dělit. Třetím zdrojem jsou naše vzpomínky, i ty hodně zapadlé a jakoby vytěsněné, naše fantazie a představy.
Jak s nimi pracovat?

Musíš je rozmotat jako klubíčko. Ve snech jsou věci důležité, a kolem nich je nepodstatný obsah. Nebude snadné to od sebe rozlišit, ale pokud se ti některé motivy a symboly ve snech vrací pravidelně, tak to budou ty nejpodstatnější.

Jak je vykládat?

Důležité je zapamatovat si co nejvíc z tvého snu. Měj proto vedle postele tužku a papír a zapiš si sen, hned jak se vzbudíš. Jakmile začneš přemýšlet nad něčím jiným nebo tě vytrhne třeba drnčení budíku nebo mamka volající ke snídani, na sen už si nemusíš vzpomenout. Pak se podívej do snáře, co jednotlivé symboly znamenají, a zkus z toho poskládat, co by to mohlo být. Propojuj to se svými zážitky z předchozího dne, touhami, obavami, vzpomínkami...

Jestli nemáte doma klasický tištěný snář, zapátrej na internetu. Weby jako www.snar.cz nebo www.mujsen.cz ti pomůžou s výkladem snad všech důležitých symbolů.
Bude to láska?
Zkusíme si tu vysvětlit několik základních symbolů, které se týkají lásky. To je určitě věc, která tě nejvíc zajímá. ;-)
• neopětovaná láska = moc si o sobě myslíš
• utajovaný vztah = máš špatné svědomí
• nešťastná láska = nevíš si v něčem rady, nevíš, co dál
• miluješ mladšího muže = čekají tě starosti
• miluješ staršího muže = budeš dlouho žít
• jsi těhotná = zlé znamení
• líbat se vášnivě = v práci nebo ve škole budeš slavit úspěchy
• objímat se = máš před sebou hezké období
• vidět tvého kluka s jinou = partner není spokojený, něco před tebou tají
• vidět tvého kluka mrtvého = blízká osoba tě zklame
• vidět samu sebe ve snu jako prostitutku = věčně jsi sama se sebou nespokojená
• soulož = spokojenost a pohoda
• rozchod = čeká tě zklamání ve vztahu
• loučení = radost
• letmý polibek = předzvěst milostných dobrodružství
• nahota = nebudeš mít zábrany
• svatba = životní změna nebo nové oblečení
• hádka = nespokojenost a mrzutost
• dostat dárek = najdeš spřízněnou duši
• rande = spokojený život
• vyznání lásky = přijde pozitivní období

Nudí tě tvůj pokoj? Oživí ho samolepky

27. února 2011 v 12:49 Vyrob si
Snažíš se ze svého pokojíčku udělat fajn místo, ale nějak to stále není ono. Ráda bys oživila zdi, jenže vaši ti nedovolí vymalovat? Polep stěny speciálními samolepkami.
Možná už jsi vyrostla z plakátů celebrit, ale holé stěny tě nudí. Co na ně ale pověsit? Nic. Místo toho podlehni kouzlu samolepek. Jsou vtipné, kreativní, a kdyby tě náhodou omrzely, prostě je sloupneš a nalepíš nový motiv.
Samolepky na zeď
Rockový koncert u tebe doma. (Koupíš na www.isamolepkynazed.cz).(Foto: internet)
Chceš koně ve skoku nad tvou postel? Rockového zpěváka vedle pracovního stolu? Nebo rozskákané kočky kolem tvého okna? Samolepky mají vtip a i z toho nejobyčejnějšího pokoje udělají rázem úplně jiný prostor.
Samolepky na zeď
Je libo imaginární poličku? (Koupíš na www.fugu.cz).(Foto: internet)
Vybírat můžeš z tváří celebrit nebo siluet postav, abstraktních motivů, zvířátek, kytek, srdíček... Chceš spíš barevné motivy nebo jen černé siluety? Neco vtipného, abstraktně uměleckého nebo téměř reálného? Než najdeš tu pravou samolepku pro tvůj pokoj, asi ti to bude trvat, protože je jich nepřeberné množství a jedna je hezčí než druhá.
Samolepky na zeď
Kočky ve skoku rozveselí tvůj pokoj. (Koupíš na www.fugu.cz).(Foto: internet)
Seženeš je ve speciálních e-shopech, ale i v různých hobby marketech, v papírnictví, v obchodních domech s nábytkem (třeba Ikea) nebo v dárkových obchůdcích. Samolepky jsou prostě v módě a uvidíš, že se zalíbí i tobě.
Samolepky na zeď
Kočka za oknem? Ne, přímo na tvém okně. (Koupíš na www.isamolepkynazed.cz).(Foto: internet)
A neboj se, že bys je nezvládla aplikovat. Chce to jen ohlídat si, abys nelepila samolepku nakřivo (pokud to není umělecký záměr) a dát pozor na vzduchové bublinky. Nejlepší je začít lepit z jedné strany, postupně pomalu přikládat zbylou plochu samolepky a hned ji uhlazovat hadříkem, abys vyhnala všechny vzduchové bublinky. Kdyby se to nepovedlo, jde samolepka sundat a začít znovu. Ty kvalitní by měly vydržet i tři sloupnutí a nové nalepení, pokud bys za pár týdnů třeba měla pocit, že ten roztomilý jezevčík se hodí spíš vedle dveří než nad postel.
Samolepky na zeď
Nejen na zdi, lepit můžeš i na podlahu. (Koupíš na www.samolepkarna.cz).(Foto: internet)
KDE MŮŽEŠ NAKUPOVAT?
• www.samolepkarna.cz - v nabídce mají samolepky nejen na zeď, ale i na okna, podlahu, na tvůj notebook nebo na akvárium.
• www.fugu.cz - kromě samolepek na zdi nabízejí i nažehlovačky a vyrobí ti samolepku dle tvého zadání na míru.
• www.isamolepkynazed.cz - pestrý výběr samolepek na zdi a sklo doplňují 3d fototapety.

Nauč se ovládnout svůj čas

27. února 2011 v 12:48 Rady a tipy
Máš pocit, že pořád něco nestíháš? Všude chodíš pozdě a obdivuješ, že ostatní zvládají mnohem víc povinností bez stresu? Chce to si jen lépe zorganizovat čas.
Škola, brigáda, povinnosti doma, randění, kámošky, koníčky... Nemáš toho málo a občas je docela blázinec, to všechno pěkně poskládat a stihnout. Jednou něco odložíš a pak už se to s tebou veze. Co dělat, abys neskončila vystresovaná a zavalená nesplněnými povinnostmi a resty?
Omez zbytečnosti

Spočítej si, kolik času denně strávíš zbytečnostmi. Jak dlouho tlacháš s kamarádkou po telefonu? Kolik času uteče, než omrkneš, co nového se děje na profilech tvých přátel? Jak často sedíš jen tak u telky a projíždíš všechny ty nutné programy, než se smíříš s tím, že právě teď nic zajímavého nedávají? Jasně, společenský kontakt je důležitý a potřebuješ mít přehled. Jenže tímhle nicneděláním zabiješ drahocenné minuty. Chceš mrknout na facebook? Fajn, ale až poté, co budeš mít splněné všechny naplánované povinnosti. Nejspíš už budeš unavená a nebude tě bavit, pročítat každý hloupý status a prohlížet 156 nových fotek z víkendového mejdla kamaráda bratrance tvojí spolužačky.
Udělej si seznam

Možná to zní banálně, ale napsat si seznam úkolů je nejsnazší způsob, jak si začít svůj každodenní program lépe organizovat. Reálně vidíš, kolik práce tě čeká a rovnou si můžeš jednotlivé úkoly rozepsat do jednotlivých dnů, podle toho, kolik času a energie budeš mít. Dávej si ale rozhodně reálné cíle. Třeba na den, kdy přijdeš domů až pozdě odpoledne, unavená ze školy a kroužků, už nemá smysl psát si moc složitých úkolů. Pokud bys nestíhala svůj plán plnit, budeš jen nešťastná a brzy bys tohle plánování hodila za hlavu. Když úkol dokončíš, škrtni si ho nebo odfajfkuj, to ti dodá pocit spokojenosti, že jsi ho zvládla.
Tip: Přijde ti čmárání úkolů na papír naprosto out? Jdi na to jinak. Udělej si ve svém počítači tzv. to-do-list, tedy seznam toho, co musíš udělat. Inspiruj se třeba tady (http://todoist.com) nebo si stáhni Todo do svého iPhonu (http://www.appigo.com/todo).
Maličkosti až na konec

V jakém pořadí bys měla psát úkoly do seznamu? Od těch největších, nejsložitějších a těch, co nejvíce spěchají, až k těm nejtitěrnějším maličkostem. Kdybys to udělala obráceně, zjistíš, že už ti zbývá jen málo času a energie, a do složitého úkolu už by se ti nechtělo. Nějakou prkotinu ale klidně se zbytky sil zvládneš.
Buď paní svého času
Naučit se organizovat si čas je lepší řešení. (Foto: profimedia.cz)


Soustřeď se na jediný úkol

Říká se, že na rozdíl od kluků dokážeme dělat víc věcí najednou. Nekomplikujeme si to ale spíš? Možná by bylo pohodlnější, soustředit se na jediný úkol, dotáhnout ho v klidu do konce, a až pak se vrhnout na další. Ne že se pustíš do šesti věcí, vynervovaně budeš přeskakovat z jednoho úkolu na druhý, a nakonec padneš vysílením, aniž bys stihla dotáhnout jediný z nich. Navíc, když se na věc nesoustředíš, děláš větší chyby a přehlížíš je.

Stop prokrastinaci

Čemu že to? Prokrastinace je chronická tendence odkládat povinnosti na co nejpozdější dobu, obzvlášť pak ty nepříjemné. Taky jsi z těch hrozně nepříjemných úkolů, které hodiny, dny a možná už i týdny odkládáš, tak strašně otrávená a vynervovaná? Jenže není ten úkol vlastně v klidu zvládnutelný, a tu nepříjemnou bublinu kolem něj sis vytvořila jen ve své hlavě? Jak se říká: s chutí do toho, půl je hotovo.

Nauč se říkat ne

Kámoška potřebuje doučit matiku, nemocná mamka pomoct s domácnosti, se ségrou už týden běháš po obchodech a radíš jí s výběrem šatů... Tvým blízkým se ti nechce odmítat pomoct, když se na tebe obrátí s prosbou. Jenže když víš, že nemáš čas, určitě to pochopí. Nezamotej se do časového presu jen proto, že chceš být na všechny kolem milá.

Rozděl se

Máš pocit, že všechno si uděláš nejlépe sama. Jenže to zabírá tolik času. Co takhle přenechat některé úkoly jiným? Třeba když chystáš party, zapoj kamarádky do výzdoby, nech někoho připravit jednohubky, nakoupit ovoce nebo rozeslat pozvánky. Možná to nebude stoprocentně podle tvých představ, ale zbude ti spousta času na jiné věci a oslavu si skvěle užiješ. Kdybys na ní chtěla všechno zařídit sama, nejspíš bys ji unavená proseděla v koutku.

Nenech se rozptýlit

Některé úkoly potřebují, abys na ně byla naprosto soustředěná. Jenže když na chvilku omrkneš, co nového se děje na facebooku, odskočíš si do kuchyně pro sváču a přitom se zakecáš s mamkou, nebo si začneš pilovat zatržený nehtík, který tě zrovna teď hrozně obtěžuješ, bude ti to neustále přetrhávat tok myšlenek. Když se budeš do problému muset nořit znova a znova, bude tě to stát více úsilí.

Nezapomeň na odměnu

Do některých úkolů se ti prostě moc nechce. Řekni si ale, že když je zvládneš - ještě dnes, zasloužíš si mimořádnou odměnu. Třeba že konečně otevřeš novou knížku, omrkneš film, který ti doporučila kamarádka, nebo rozděláš tu hříšně drahou čokoládu od tvého miláčka. Ale ještě ne! Teprve až budeš mít úkol úplně hotový.


Sedm nejčastějších prohřešků proti hygieně

27. února 2011 v 12:46 Rady a tipy
Hygiena

Jsi pořád nemocná a nevíš proč? Možná se zbytečně vystavuješ útoku bakteriím, protože se dopouštíš některého z nejčastějšich prohřešků proti hygieně. Že se sprchuješ každý den, dvakrát denně si čistíš zuby a nezapomínáš si umýt ruce, když vyjdeš z toalety? Základy hygieny pak samozřejmě ovládáš, existují ale i pasti, o kterých by tě možná ani nenapadlo přemýšlet. Čím si škodíš a nevíš o tom?
Používáš horkovzdušné sušiče rukou
Výzkum prováděný londýnskou University of Westminster prokázal, že používání elektrických sušičů výrazně zvyšuje množství bakterií na rukou uživatele - v případě sušiče rukou na bázi teplého vzduchu je to v průměru o 254 % bakterií více. Naopak použitím papírových ručníků se snížil celkový počet bakterií na rukou v průměru o 77 %. Používáním elektrických sušičů rukou se mohou bakterie šířit až do dvoumetrové vzdálenosti! Když máš tedy na výběr, radši si ruce osuš papírovým ručníkem nebo kapesníčkem.
Myješ se tuhým mýdlem
Používání mýdla při mytí rukou je nezbytné, protože obsahuje látky, které změkčují vodu a pomáhají ruce důkladně zbavit špíny. Navíc pouhé oplachování rukou pod vodou nestačí k likvidaci bakterií. Pozor však na tuhá mýdla, a to zejména v případě jejich použití na veřejných toaletách a umývárnách. V jejich pórech a v loužičkách vody, ve kterých mýdla často plavou, vzniká životadárná laguna pro bakterie. Lepší a hygieničtější volbou jsou mýdla v dávkovačích, a proto bys jim měla dát vždy přednost. Nemáš-li někde možnost použít jiné než tuhé mýdlo, nos u sebe desinfekční kapesníčky nebo gely na ruce.

Saháš na kliku
Jsi v divadle, kině nebo v restauraci a potřebuješ si odskočit. Pořádně si umyješ ruce, použiješ tekuté mýdlo a jednorázový ručník a… sáhneš umytou rukou na kliku od toalety. Víš, že na klikách a na vodovodních pákách se nachází více bakterií než na toaletním prkénku? Podle sociologických průzkumů si až 30 % lidí po použití toalety vůbec neumyje ruce! Dveře proto vždy otevírej pouze loktem, nebo použij jednorázový papírový ručník. Nezapomínej ani na kliky u vás doma a při pravidelném úklidu je očisti vodou a mýdlem. Stačí, aby tě navštívila nachlazená kamarádka a dotkla se kliky a bakterie se mohou začít vesele množit a šířit.
Antibakteriální gel
Antibakteriální gel od Oriflame se ti pohodlně vejde do kabelky.
Odkládáš kabelku na stůl
Přemýšlela jsi někdy o tom, kde všude si odkládáš kabelku nebo batoh? Na sedadlo v MHD, na umyvadlo na záchodě, na židli v restauraci a někdy dokonce na zem, když nemůžeš na jejím dně najít klíče nebo mobil. A pak přijdeš domů a tašku pohodíš na postel nebo na jídelní stůl či kuchyňskou linku a s ní i veškeré nečistoty a bakterie, které se na ní přes den nachytaly. Co dělat? Pořiď si elegantní háček na kabelku, který ji podrží v případě, že nenajdeš vhodný háček k pověšení, a pravidelně ji podrob očistě. Stačí ji otřít teplou mýdlovou vodou nebo tampónkem s desinfekcí.
Kýcháš do dlaně

Když na tebe přijde kýchnutí, automaticky si dáš ruku před pusu a kýchneš do dlaně. Je to od tebe ohleduplné, protože kýchnutím se bakterie mohou rozšířit až do vzdálenosti několika metrů. Jenže pokud ihned poté nepoužiješ desinfekci nebo nenavštívíš koupelnu a podáš si ruku třeba s novým známým, ohrožuješ jej bakteriemi právě tak, jako bys kýchala do volného prostoru. Kýchej ideálně do kapesníčku, pokud ho nestihneš vytáhnout, raději zvol rukávu v ohbí loktu.
Háčky na kabelku
Velký výběr háčků na kabelku seženeš třeba na www.haceknakabelku.net. (Foto: Oficiální zdroj)


Nečistíš kosmetické pomůcky

Tvoje štětce na zdravíčka, houbičky na make-up i labutěnky na pudr potřebují pravidelné čištění, jinak je ohrožují bakterie, které mohou na tvé pleti napáchat pořádnou neplechu. Proto je třeba je pravidelně vyměňovat a alespoň jednou týdně je vyprat v teplé vodě s antibakteriálním mýdlem.

Saháš si na obličej

Tato rada může znít banálně, ale oči, nos a ústa, nebo lépe řečeno oční, nosní a ústní sliznice, jsou pro viry a bakterie otevřené dveře do tvého těla. Vyvaruj se proto mnutí očí, drbání nosu, okusování nehtů a přemýšlení s prstem v ústech. Obzvlášť v kombinaci s nedodržením pravidla o častém mytí rukou je dotýkání se vlastního obličeje jednou z nejsnazších cest, jak chytit například chřipku.

Poslední rada však zní: Nic se nemá přehánět. Extrémní a úzkostlivá péče o hygienu může přerůst až v onemocnění zvané mysofobie, tedy chorobný strach ze špíny a bakterií. Náš imunitní systém je dobře uzpůsoben k tomu, aby s nežádoucími mikroorganismy bojoval. Tím, že se občas kontaktu s bakteriemi nevyhneš, mu vlastně připravuješ potřebný pravidelný trénink, aby nezakrněl.

Jak se zbavit otravných zlozvyků?

27. února 2011 v 12:45 Rady a tipy
Nemůžeš si přestat kousat nehty nebo hrát s vlasy, věčně máš rozkousané rty a několikrát už sis pěkně natloukla, protože se věčně houpeš na židli. Co za našimi zlozvyky vězí a jak se s nimi vypořádat?
Kousání nehtů
Tenhle zlozvyk, stejně jako většina ostatních, často pramení ze stresu, strachu či nervozity. Ovládnou tě nepříjemné pocity a okusování nehtů tě zklidní. Často to začíná v dětství, je to podobný efekt, jako uklidňující cumlání palce u miminek. Jenže z dětství si s sebou tento zlozvyk přeneseš i do dospívání, kdy se na to lidi dívají s mnohem větším nepochopením. Jak začít tenhle zlozvyk odstraňovat? Zkus zjistit, co je pro tebe spouštěčem. Kvůli čemu si začneš nervózně hryzat nehty nebo i kůžičku kolem nich. Když najdeš příčinu a naučíš se ji ovládnout a vypořádat se s tím jinak, možná tento zlozvyk zmizí sám.
Zkus se kritickým spouštěčům vyhnout, nebo se s nimi vypořádat jinak. Nauč se relaxovat, ve stresu počítej do deseti, najdi si cokoli, co zabere právě tobě.
Odborníci tvrdí, že kousání nehtů může být způsobeno i nedostatkem vápníku. Chybí ti, a tak si ho doplňuješ okusováním vlastních nehtů. To je docela hnusný způsob, ne? Nebude lepší, dopřát si jogurt, kakao nebo aspoň vápník v tabletách?
Pomoct by ti taky mohlo nalakování nehtů nebo nějaký aromatický krém na ruce, třeba s tea tree olejíčkem. Chemická chuť by tě od okusování mohla odradit.
S ostatními zlozvyky to funguje stejně. Najdi spouštěč, zkus na něj vyzrát jinak, místo svého zlozvyku prostě najdi nějaké neškodné řešení, které ti pomůže stres či nervozitu překonat.
S některými zlozvyky by ti mohly pomoc následující triky:
Stud
Při troše cviku se můžeš zbavit i problémů s červenáním se. (Foto: profimedia.cz)


Sahání si na obličej

To je nepříjemné hlavně proto, že si na obličej zanášíš bakterie, a tím si můžeš třeba zhoršovat akné. Co s tím? Natři si ruce výrazně voňavým krémem. Když se jimi přiblížíš k obličeji, ucítíš vůni a dojde ti, co se chystáš udělat.

Rudnutí

Tohle není klasický zlozvyk, je to fyziologická reakce, kterou úplně neovládneš. Ale princip je stejný. Zkus vypozorovat, kdy a proč rudneš. Nahrne ti krev do tváří rozhovor s klukem? Prezentace před třídou? Tvá anglická výslovnost? Nacvič si to doma, zdokonaluj se, procvičuj. Jen tím můžeš stud a s ním související rudnutí zmenšit.

Kousání rtů

Začni si je líčit voňavými lesky. Zaprvé si je nebudeš tolik kousat, a hlavně se naučíš mít ráda, když tvé rty vypadají pěkně a upraveně. A do krve okousané to rozhodně nejsou.

Houpání se na židli

Ale taky hraní si s vlasy, čmárání, ťukání tužkou. Tohle jsou zlozvyky, které ti moc neškodí, ale i ony vypovídají o tvé nervozitě a také o tom, že se nudíš. Co takhle svou mysl a ruce zaměstnat něčím jiným, užitečnějším? Ve škole se soustřeď na výklad, nebo si třeba podtrhávej poznámky v sešitě. U nudného filmu můžeš poklízet věci nebo dělat něco na počítači. Je toho tolik.

Jaký zlozvyk máš ty a jak se s ním snažíš bojovat? Nebo už jsi ho překonala? Piš do komentářů.

Nejhloupější fitness mýty

27. února 2011 v 12:42 Rady a tipy
Posilování z tebe udělá mužatku! Když cvičení nebolí, není účinné! Činky nejsou pro holky! Odhal největší nesmysly o cvičení.
Bojíš se začít cvičit naplno, protože nevíš, které "zaručené pravdy" jsou skutečné, a co jsou naprosté nesmysly? Odhal s námi nejhloupější mýty a příště už zvládneš trénink bez stresu.
1. Hubený člověk = zdravý člověk
ŠPATNĚ! Jasně, že když máš pěkných pár kilo navíc, tvoje tělo tím trpí a rozhodně mu to na zdraví nepřidá. Jenže ani hubený nemusí nutně znamenat zdravý. Třeba ti, co drží bláznivé diety, ochuzují své tělo o potřebné látky. Lidé, kteří zas přehnaně sportují, spalují hlavně sacharidy a bez nich je člověk malátný a bez energie. Pokud energii nedoplní, může klidně i omdlít a ublížit si.
2. Při běhu se ti vytahají prsa
ŠPATNĚ! Běh tvým prsům neuškodí, spíš naopak. I na běh ale určitě obleč sportovní podprsenku. Při běhu se celý tvůj organismus prohřeje a lépe prokrví a tím se posiluje - a to platí i pro prsa. Pravidelným běháním samozřejmě odbouráváš z těla tuk, a protože prsa jsou tvořena hlavně tukem, můžou prostě viditelně zhubnout. Rozhodně se ale nemusíš bát, že by běh měl destruktivní vliv na jejich tvar.
Posilování s činkami
3. Když si dáš fakt do těla, stačí cvičit jednou týdně
ŠPATNĚ! Odborníci doporučují cvičit třikrát až pětkrát týdně, vždy maximálně hodinu. Jedině pravidelný trénink a rozumná zátěž ti zaručí, že budeš štíhlá a ve formě. Pokud bys cvičila nárazově, ale o to intenzivněji, koleduješ si maximálně o pěkné namožení svalů, o kterém budeš vědět ještě celý další týden.


4. Před cvičením se nejí
ŠPATNĚ! Jasně, že nepůjdeš do fitka těsně poté, co jsi zdlábla celé meníčko u meka. To by tě totiž v břiše pěkně tlačilo a vůbec by se ti necvičilo dobře. Jít ale cvičit hladová také není dobře, protože bez dostatečné hladiny cukru v krvi, kterou zvyšuje právě přísun jídla, by se ti při cvičení mohlo udělat zle. Navíc studie dokázaly, že to správné jídlo před cvičením zvyšuje výkon a urychluje spalování. Nejpozději dvacet minut před tréninkem si dej třeba cereálie nebo tmavé pečivo s plátkem šunky a sýra.
5. Činky jsou jen pro chlapy
ŠPATNĚ! Z čeho mají kulturisté tak veliké svaly? Na svědomí je má nejenom pravidelný trénink, ale i hormon testosteron. Toho máme my holky mnohem méně (až třicetkrát méně), navíc máme úplně jinou stavbu těla a podíl svalů, takže zvedáním činek z tebe mužatka určitě nebude. Naopak ti to prospěje, protože se ti zlepší proudění krve v žilách, posilování pomáhá i při bolestech zad a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Z diety se může člověk „zbláznit“

27. února 2011 v 12:42 Rady a tipy
Nepřeháněj to s hubnutím. Můžeš si uškodit nejen fyzicky, ale i psychicky.
Dietu nesmějí většinou podstupovat či výrazně si měnit jídelníček psychicky nemocní lidé. Omezení příjmu živin totiž může jejich stav výrazně zhoršit. Ovšem z nové studie z Indiany vyplývá, že dieta může být nebezpečná pro psychiku i relativně zdravého člověka. Extrémní změna jídelníčku a především bezsacharidová dieta totiž může vyvolat psychikou poruchu i u zdravého jedince.
Docent Joseph Garner z Purdue University v Indianě sledoval vliv diety na trichotilomanii člověka. Při této poruše si stresovaní lidé vyrvávají vlasy a chlupy. Většinou se tato psychická porucha vyskytuje u žen, v populaci postihuje asi dvě až čtyři procenta.
Při laboratorních pokusech přitom bylo prokázáno, že vytrhávání vlasů souvisí s nízkou hladinou serotoninu, významného nervového přenašeče. Jeho snížený obsah v mozku a chyby při zpětném vychytávání provázejí vážné depresivní stavy a jiné psychické nemoci.

Podle pokusů docenta Garnera přitom při nedostatku sacharidů a aminokyseliny tryptofanu v potravě dochází v těle k výraznému snížení aktivity serotoninu. Vše několikrát ověřil na laboratorních zvířatech. Podle Garnera mají objevy ale platnost i pro člověka, neboť lidský mozek reaguje na biochemické a fyziologické úrovni stejně.
Garner netvrdí, že každá dieta může vést k psychickým potížím, ale důležité je zachování pestré skladby živin a omezení energie a zařazení pohybu do životního stylu. Drastické diety s velkým omezením příjmu sacharidů mohou být velmi nebezpečné.

Chceš štíhlý pas? Vstaň od počítače!

27. února 2011 v 12:41 Rady a tipy
Prosedíš dlouhé hodiny u počítače? Tím si pěkně škodíš! Měla bys dělat aspoň krátké pauzy.
Vydržíš sedět dlouhé hodiny u počítače, aniž by ses vůbec zvedla? Pak máš podle nových výzkumů více břišního tuku a nižší hladinu "dobrého cholesterolu" (HDL). Tuk, který se usazuje kolem orgánů, okem na první pohled nevidíš, ale je daleko nebezpečnější. Je signálem toho, že tvůj kardiovaskulární systém je ohrožen.

A jak zjistíš, že možná máš orgány obalené tukem? Prozradí ti to obvod pasu. Rizikové hodnoty obvodu pasu se liší podle pohlaví. U žen je zvýšené riziko už při 80 centimetrech, vysoké riziko je pak u 88 centimetrů a víc. U mužů je mírně rizikových 94 centimetrů a velké riziko od 102 centimetrů výš.

TUK V TĚLE
podkožní tukvidíš ho na první pohled. Jsou to takzvané špeky. Tělo si ho ukládá pro dlouhodobé využití, například během hladu.
viscerální (orgánový) tuknení viditelný na první pohled. Ukládá se v břiše kolem orgánů. Jde především o játra, ledviny, slinivku a střeva. Jeho množství se měří přístrojem.


"Ukázalo se, že i malé změny, třeba se jen na minutku postavit, pomáhají při sedavém zaměstnání našemu zdraví," říká vedoucí výzkumu doktorka Genevieve Nealtová z australské queenslandské univerzity.

Lékařka se svým týmem analyzovala v letech 2003 až 2006 zdravotní údaje 4 757 osob nad 20 let. Respondenti u sebe měli malý přístroj, který monitoroval jejich pohybovou aktivitu.Vědci měřili obvod pasu, krevní tlak, cholesterol a zdatnost při běhu. Výsledky zpracovali podle sociodemografických rozdílů.

Ukázalo se, že ukazatele zdraví organismu rostou přímo úměrně s množstvím pohybu. Když už tedy prosedíš celý den ve škole a večer doma u počítače, je důležité, aby sis dopřála časté pauzy.

Potřebuješ zhubnout? Najdi si čas na cvičení!

27. února 2011 v 12:41 Rady a tipy
Pořád jen nadáváš na svůj velký zadek a na nové špeky na břiše? Tak ráda bys s tím něco dělala, jenže nemáš kdy? Při troše snahy si na pravidelné cvičení čas najdeš.
Nejdřív si uvědom, co vlastně chceš. Zpevnit trochu tělo? Dát se do formy, abys nefuněla, když máš ve škole vyjít pár schodů? Zhubnout aspoň deset kilo? Je jasné, že čím větší efekt od cvičení očekáváš, tím víc se mu budeš ty sama muset věnovat. Jen tak z tebe kila neopadají. Bohužel.

Krok 1: Zjisti, kdy máš čas
V pondělí máš školu do pěti a domů přijdeš úplně zničená. V úterý a ve čtvrtek máš výtvarku a v pátek jezdíte na chalupu k babičce. Jediný den, který ti v týdnu zbývá, je tedy středa. Zkus zjistit, jaké zajímavé sportovní nebo taneční kroužky nebo kurzy se konají někde poblíž. Možná se něco koná rovnou u vás ve škole, v místním volnočasovém centru, nebo v domě dětí, kam už chodíš na jiné kurzy. Díky tomu, že alespoň jednou týdně budeš mít cvičení v rozvrhu pravidelně, půjde ti hubnutí a formování postavy snáz.
Najdi si čas na cvičení
Zapoj do cvičení kámošku. Budete na to dvě a nebudeš se moct vymlouvat. (Foto: profimedia.cz)


Krok 2: Vybírej povinnosti
Máte doma s bráchou rozdělené domácí práce? Zkus si je s ním chytře vyměnit. U mytí nádobí toho tolik nespálíš, když ale musíš vynést koš nebo dojít třikrát týdně na nákup, hned vydáš mnohem víc energie. Venčení domácího mazlíčka ber všemi deseti, protože ten tě donutí běhat, i když budeš mít pocit, že jsi úplně bez energie. Budeš překvapená, jak tě taková neplánovaná procházka nakonec pozitivně nabije.

PŘEČTI SI TAKÉ:

Krok 3: Spoj příjemné s užitečným
Koukáš se každý večer na svůj oblíbený seriál. To máš půlhodinu nebo dokonce hodinu každý den! Co takhle pohodlí křesla, odkud obvykle seriál sleduješ, vyměnit za rotoped nebo podložku, na které si dáš pár leh sedů a dalších posilovacích cviků. Taky můžeš vytáhnout švihadlo nebo velký fitball a pořádně si na něm protáhnout tělo. Seriál můžeš sledovat i při tom a zároveň stihneš svou hodinku cvičení.

Krok 4: Najdi si pohyb
V paneláku jezdíš výtahem, do školy jedeš autobusem, na kroužek tě vozí mamka autem. Pokud tě nečeká zrovna cesta přes celé město, zkus se příště spolehnout na svoje nohy. I chůzí totiž spálíš 280 kalorií za hodinu, což není sice moc, ale každá kalorie se počítá. Denně toho můžeš nachodit docela dost, a když trochu přidáš do kroku, hned to tvoje tukové zásoby pocítí.

Získej za 14 dní užší pas o 5 centimetrů

27. února 2011 v 12:40 Rady a tipy
Míry jsou kolikrát důležitější než tvoje váha. Protože pokud sportuješ, buduješ si svaly, které jsou těžší než tuky.
Před tím, než začneš opravdu vážně hubnout, změř svoje míry, a to na všech nejdůležitějších místech - hrudník, pas, boky a můžeš přidat i paže a stehna. Při hubnutí se totiž velmi často stává, že se váha na nějaký čas zastaví. Ať dělátáš, co děláš, pořád ukazuje stejnou cifru.

Propadneš-li v tu chvíli negativním pocitům a začneš si myslet, že hubnutí nemá cenu a že se ti stejně nikdy zhubnout nepodaří, vem do ruky metr a uvidíš, že úbytek v centimetrech bude pokračovat. Svaly jsou totiž težší než tuky, ale na objem potřebují daleko méně místa.

8 tipů, jak rychle zeštíhlit svůj pas

Jez pětkrát až šestkrát denně. Nezapomínej tedy na dopolední a odpolední svačinku, protože časté jídlo donutí tvůj metabolismus přeřadit na vyšší rychlost, a tvoje tělo pak bude rychleji spalovat přijaté tuky.

Dej si dvacet minut před večeří několik kousků zeleniny. Zaplníš si žaludek a nesníš toho tolik.

Nikdy nevynechávej snídani. Jídlo na talíři by však mělo být vyvážené. Sáhni po celozrnných obilovinách, celozrnném pečivu, rostlinném másle, cottage sýru, tvarohu, nízkotučném jogurtu, nízkotučném tvrdém sýru, libové drůbeží šunce, po čerstvém ovoci a zelenině či po cereáliích. Dopřát si můžeš i med, marmeládu s nízkým obsahem cukru či light kompoty. Hodí se i cereální sušenky.

V jídelníčku vyměň nezdravé varianty za zdravější. Zkus například hnědou rýži, celozrnnou mouku, hodně zeleniny a netučné maso či ryby.

Dávej si pozor na velikost porcí.

Nos s sebou zdravou svačinku, kdyby tě náhle přepadl hlad.

Začni cvičit. Jenom posilováním, i když bude cílené přímo na břišní svaly, břicho nezhubne. Svaly si sice vytvoříš, ale zůstanou ukryté pod tukovými polštáři. Proto je potřeba před samotným posilováním zařadit do cvičební aerobní aktivitu v takové frekvenci, při které se spalují tuky. Její délka by měla být minimálně 20 až 30 minut. Nezapomínej procvičovat všechny břišní svalové skupiny, ale i svaly zad.

Zhubni i bez posilovny

27. února 2011 v 12:39 Rady a tipy
Celebritám se hubne snadno, když mají k dispozici osobního trenéra a doma vybavenou posilovnu. Jenže nemusíš chodit obden do fitka, abys zhubla. Zařaď pohyb do svého každodenního života.
Tanči
Jdete s kámoškama v pátek večer na diskotéku a půl večera strávíte na baru popíjením (kalorických) koktejlů? Příště se snaž být co nejvíc na parketě. Za půl hodiny spálíš kolem 150 kalorií. Navíc při tom krásně tvaruješ stehna i lýtka, zadeček, bříško a ruce.
Generální úklid

Nesnášíš úklid svého pokoje nebo sobotní úklidy celého domu? Snaž se z toho vytěžit něco pro sebe. Až se příště budou rozdělovat úkoly, vezmi si takové práce, při kterých se budeš muset hodně hýbat. Vytírání, luxování, mytí oken, věšení prádla - u toho všeho se docela zapotíš a spaluješ kolem sto kalorií za půl hodiny.
Mytí auta

Jasně, existují myčky, ale spousta lidí si radši myje auto sama, protože jim to přijde důkladnější a hlavně šetrnější. Jenže protože rodiče na to nemají obvykle čas, zůstává tahle dřina dost často na tobě. Z fitness hlediska je to paráda. Než umyješ celé auto, zabere ti to minimálně dvacet minut, což se rovná zhruba 100 spáleným kaloriím. Při drhnutí špíny a leštění skel si navíc krásně protahuješ záda a paže.
Fitness se psem
Se psem vydáš mnohem víc energie, než kdybys šla na procházku sama. (Foto: profimedia.cz)


Všude pěšky

Když máš na výběr (a nelži si, to máš skoro vždycky), nechej si ujet autobus a jdi pěšky, nebo alespoň vystup o pár zastávek dřív. Za půl hodiny chůze spálíš až 250 kalorií! Perfektně si tím zlepšuješ svou kondičku a vytrvalost a tvaruješ zadeček a nohy.

Nákupy

Další příjemná činnost, při které můžeš spálit kolem 100 kalorií za půl hoďky. Pobíhání mezi regály, zkoušení oblečení, nošení těžkých tašek - to je docela nápor na tvé tělo. Když to tedy po úspěšném nákupním odpoledni nezazdíš velkým latte a větrníkem v kavárně.
Do schodů

Ignoruj výtahy a pěkně si vyšlápni schody. Když míříš naopak dolů ze schodů, nasaď pořádné tempo. Budeš překvapena, kolik schodů denně takhle pokoříš. Kdybys po nich takhle běhala zhruba půl hodinky každý den, ubere ti to kolem 150 kalorií.